KÖYLÜ HASAN AMCA DA GİRİŞİMCİDİR

Girişimcilik konusu son senelerde popüler olmuş bir kelime. Girişimcilik ya da start up denince akla ilk gelen mecralar; kodlama,robotik, bilişim sektörünün farklı dalları olsa da aslında girişimcilik kelimesinin daha geniş bir alanı bulunmaktadır. Peki girişimcilik hangi alanlar için geçerlidir sorusuna geçmeden önce bu kelimenin açılımını iyi anlamak gerekiyor.


Girişimcilik, yeni bir bakış açısı ile soruna çözüm geliştirmektir. Bu kapsamda bakıldığında bir üniversitenin teknoparkında kod geliştiren Ersin de girişimcidir, köyde zeytin üretip dijital dünyada satan Hasan amca da bir yönü ile girişimcidir. İkisinin de yaptığı iş bir yönüyle insanların sorun ya da ihtiyaçlarına çözüm sunmaktır. İkisi de insanların hayat kalitesine değer kattığı için kıymetli bir işi ortaya koymuş olurlar. Hasan amcayı girişimci yapan yanı ürün satması değildir; ürününü dijital dünyada doğru kitleye duyurup ödeme alabilmesi girişimci yapar. Üretmenin yanında dijital dünyanın dilini çözüp ürününü satabilmesi onun çözüm sunabilme kabiliyetini de ortaya koyar.


2020 yılını geride bıraktığımız bugünleri iyi okumamız gerekiyor. Eskide anneler-babalar çocuklarına okuyup bir devlet dairesinde görev almalarını tavsiye ederken artık bu tavsiyeler devri kapandı. Çocuklara inovasyon,yenilikçi düşünme,aykırı bakış açısı geliştirme yetenekleri kazandırılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda montessori eğitimi veren okular bulunmakta. Buradaki eğitimin amacı çocuğun zihnine bir bilgiyi koymaktan ziyade onun kendi yetenek ve isteklerini keşfetmesine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Daha 15 yıl önce adını duymadığımız birçok meslek grubu var bugün. Bu hızlı değişim ve dönüşüm etkisini devam ettirecek. Ve bu dönüşen dünyaya ayak uyduramayan her meslek ve düşünce ya yok olacak ya da atıl duruma geçecek. Köyde ürettiği zeytini pazar yerine götürüp satarım düşüncesinde kalan Ahmet amca daha az satış yapacak, daha az kazanacak. Lakin ürettiği zeytine bir isim verip, tasarımla buluşturan Hasan amca, dijital dünyanın milyonlarca (Sadece Türkiye'de satış yaptığını var sayarsak) alıcısına ulaşırken hem daha karlı satış yapabilecek hem de acaba satabilir miyim kaygısı taşımayacaktır. Hasan amca ile Ahmet amca aynı işi yapsalar bile onları farklı yapan nokta bakış açıları ve ürettikleri çözüm yöntemleridir.


İnsanlar cep telefonlarındaki bir aplikasyona ihtiyaç duyarlar ancak sağlıklı beslenmeye daha çok ihtiyaç duyar. Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinin temelindeki gereksinimlerden birisi de iyi beslenmektir. O yüzden insanların metropolde, organik üretim sağlıklı gıdalara insanların ihtiyaç duyması çok normaldir. İhtiyaç duyan bu insanların Kazdağı'na kalkıp gitmesi hem maddi hem de zaman açısından maliyetli olacağından, buradaki Hasan amcanın ürünlerini internetten doğrudan satın almayı, ertesi gün kapısına gelmesini ister. Burada Hasan amcanın sunduğu çözüm onu girişimci yapar. Sepetine topladığı zeytinleri büyük şehirlerde yaşayan insanlara ulaştırarak,o insanların sağlığını korumaya destek olan Hasan amcanın yaptığı iş çok kıymetlidir. Üreten,üretimini şeffaf olarak gösteren ve ulaştıran Hasan amca, bu dönemin belki de en organik girişimcisidir, Kazdağı'nın.


Alın ve akıl terini ortaya koyan her girişimcinin emeği kutlu olsun.17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör