Girişimci; Yatağını Topla !

"Aman oğlum, kızım oku. Doktor ol, öğretmen ol, mühendis ol, daya sırtını devlete. Kurtar kendini yavrum." diyen ailelerin çocukları büyüdü. Kimisi anne-baba sözü dinledi 25 yaşında mezun olup, elinde diploma atanmak için senelerce kpss ye hazırlandı, kimisi de özel şirketlerde asgari ücretin bir tık üstünde iş bulabildiğine sevindi. Bu dönemlere şahit olan anne babaların aklında bir soru işareti 'acaba çocuğu okutmakla, doğru mu yaptık ? O dönemin anneleri babaları doğru olanı yaptı. Yıpratıcı beden işçiliği yerine, çocuklarının masabaşı işi olsun diye böyle bir yönlendirme yapmaları doğal ve anlaşılır bir durum ancak dönem değişti.


Askere gidenler bilir, sabah uyandığınızda ilk iş yattığınız yatağı toplamalısınız ve çarşaj jiet gibi olmalı. Madeni para attığınızda iki defa zıplamazsa ceza bile alabilirsiniz. Sonra dakikalar içinde soğuk su ile sakal traşı olmalı ve çakı gibi içtima sırasına geçmelisiniz.Sabahın 05.30'unda her gün bunu yaşamak işkence olabilir mi acaba ? Bunu düşünmeyen yoktur sanırım. Ancak bu disiplin insan aklını,bedenini ve ruhunu eğiten harika bir öğretidir. Peki neden ?


25 yaşında okuldan mezun olan bir genç (erkek) askere gidip gelmelidir. Sonrasında kpss hazırlığı ya da özel şirketlere başvuru sürecinde, sudan çıkmış bir balık olduğunu anlar aslında. Okulda öğrenilenler ile iş hayatı arasında uçurum vardır. Bu alan ayrı bir yetkinlik ve tecrübe ister tabii tecrübe için de öncelikle bir işe kabul edilmelidir. Nitelikli bir üniversite ve bölümü bitirenler kısmen şanslıdır. Okuduğu alandaki bilgilerinin (hard skills) yanında sosyal becerilerini geliştirmiş (soft skills) geliştirmiş kişiler bir adım öndedir. O şanslı olanlarda ne ücret teklif edilirse kabul etmek zorundadır. Burada bir mantık hatası yok mu sizce ? 5 yaşından 25 yaşına kadar 20 senelik bir eğitim öğretim hayatı. Hem maddi hem de manevi ağır bir külfetin sonunda az bir maaşa günün 12 saatini geçirmek doğru bir yol mudur ? Bu soruyu sorup hayır diyebilenlerin yöneldiği bir yol vardır. O da girişimcilik yolculuğudur.Girişimcilik her fıtrata uygun bir yol değildir, herkesin yapabileceği bir iş olamaz. Çünkü bu yol multidisipliner bir bedel ister. İnsanda fiziksel acıdan farksız etki bırakan 'reddedilme','hayır olmaz' çıkışlarına karşı dayanıklılık ister.Sektörden bağımsız olarak mutlaka satış/pazarlama yeteneğinin kazanılmasını ister. Yeri geldiğinde kargoyu da sen hazırla, yeri geldiğinde faturayı da sen kes, hatta ofiste çaycı da sen ol. Bu süreç öyle birkaç aylık değil, bazen çok daha uzun sürebilir. Filmlerde 90 dakikalık motivasyon içeriği izlemeye benzemez. Ultra zenginlik, lüks arabalar, konforlu evlerde yüksek kazanıyorum tablosu çok gerçekçi değildir. O yüzden rededilme, kısıtlı maddi imkanlar, zamanında kazanılmamış tecrübe ve yeteneklerin yanında zamana karşı durabilme yeteneği ağırdır. Girişimcilik yoluna niyet eden herkesin multidisipliner yordamları öğrenmesi ve kaslarını geliştirir gibi yeteneklerini geliştirmesi gerekir. Acıyla mücadele ederken, duygularını yönetebilme kabiliyetini kazanmalıdır.


Girişimcilik nerede başlar ? Okulda, dışarda, arkadaş ortamında ? Hayır girişimcilik sabah uyandığında, tuvalete gitmeden yatağını toplama alışkanlığında başlar. William H. McRaven tarafından yazılan 'Yatağını Topla' kitabında şöyle der; "Her sabah yatağınızı toplarsanız günün ilk görevini yerine getirmiş olursunuz. Bunu yapmak sizi azıcık da olsa gururlandıracak ve diğer işleri de teker teker yapmanız için teşvik edecektir." Bu kitabı okuyanlar, askerlikte yaşananlara bir anlam verebilir. Sonrasında hayatındaki küçük şeyleri zamanında ve düzgün yapma alışkanlığı kazananlar, girişimcilik yolculuğunun ilk adımları atmış olur. Bundan sonraki süreçte multidisipliner yordamları öğrenerek, başarılı olur. Yol açmak, belirsizlikle mücadele etmek, risk almak, en çok korkulan şeyin üstüne yürümek girişimci ruhların bu dünyaya miraslarıdır. Acıya ve disipline mukavemet kazanmış ruhlar, diğer insanlara bir yol açar, kazanım sağlar.


Girişimci olmayı mı düşünüyorsunuz ? O halde sabah erken kalkmayı sonrasında tuvalete gitmeden yatak çarşafınızı jilet gibi yapın. Sonrası gelecek.Ersin Erol

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör