Seri Girişimci Nedir ? Nasıl Girişimci Olunur ?

Seri Girişimci Nedir ? Nasıl Girişimci Olunur ?

Girişimcilik en yalın tanımıyla; hayatın farklı alanlarındaki sorunlara yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler sunmaya denir. Bu sorunlar hayatın her alanını kapsayabilir. Örneğin metropol hayatında olan kişinin organik yöresel ürünlere ulaşmasının önündeki engelleri kaldırmak da bir girişimcilik örneğidir. Çoğunlukla girişimcilik nedir soru sorulduğunda uygulama geliştirme akla gelse de hayatın her alanında girişimcilik örneklerine denk gelmek mümkündür.


Girişimcilik ile işletmecilik birbirine karıştırılabilen kavramlardır. Köşebaşında bir çerezci dükkanı açmanız insanların bir ihtiyacını karşılasa da bu bir girişimciliktir demek hata olur. Bu yapılan iş, bir işletmeciliktir. Yapılan işin yenilikçi bakış açıcısı nedir, insanların hayatındaki hangi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır ? Bu soruları sorduğunuzda somut cevaplar alabiliyorsanız, hayata geçirdiğiniz projenin bir girişimcilik vasfı taşıdığına karar verebilirsiniz. Teknolojik süreçleri olması şart değil ancak kopyala-yapıştır olmaması şart.


Seri Girişimcilik Nedir, Kimlere Seri Girişimci Denir ?


Çoklu düşünme yetisi gelişmiş, aynı süreçte farklı alanlardaki sorunlara inovatif çözüm geliştirebilen insanlara seri girişimci denir. Örneğin Leyla Alaton Alvimedica markasıyla sağlık alanında teknolojik ürünler geliştirme projesini hayata geçirirken, turizm alanında insanların ihtiyaç ve sorunlarına çözümler geliştirmektedir. Baktığınızda birisi sağlık sektörü diğeri turizm fakat esas itibari ile iki proje de insanların ihtiyaç ve sorunlarına cevap vermektedir. Bu sebepten Leyla Alaton bir seri girişimci örneğidir.


Maymun iştahlılık ile seri girişimciliği birbirine karıştırmamak gerekir. Bir işe başlayıp yarıda bırakıp diğerine geçen tam anlamıyla vizyon ve irade sahibi insanların daldan dala atlaması seri girişimcilik değildir. Aslolan sorunun bir sorunun varlığını görmek ve kalıcı yenilikçi bir çözüm üretmektir.14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör