Zeytinyağı Tüccarı mı Girişimcisi mi ?

Markalaşma yolculuğu özel bir donanım ve bilgi birikimi gerektirir.

Olivkoy zeytinyağı 2017 yılında hayata geçtiğinde bir yol haritası ortaya koyuldu. Neyin farklı yapılması gerektiğini detaylandırıldı. Zeytinyağı evet zeytinyağıdır fakat farklı bakış açıları ile yüzlerce rakip firmanın arasından sıyrılmak tabii ki mümkündür, bunun farkında ve bilincinde olarak adımlar planlandı. Bu yolculuğın köşe taşları planlanırken, bütün planların tam ortasında oturan kişi her zaman müşterimiz oldu. Bu yolculukta sadece iyi bir zeytinyağı üretiyor olmanın çok yetersiz kalacağını bilerek şu adımları attık.

  • Zeytin Bakkal Youtube Kanalı kuruldu. Bu kanalda 120 den fazla video içerikle insanların sorularına cevap verildi. Böylelikle bilinçli tüketici kitlesinin ihtiyacı karşılanmış oldu. Kısa bir sürede 1 milyona yakın gösterim alması youtube kanalımızın başarısını ortaya koymakta.

  • www.olivkoy.com.tr ve www.zeytinbakkal.com sitelerimizdeki onlarca blog yazısı sayesinde hem faydalı içerikler ürettik hem de zeytinyağına dair merak edilenleri kaleme aldık. Bu sayede Olivkoy online mağazasından iyi bir zeytinyağı satın alan müşterilerimiz birbirinden özel zeytinyağlı yemek tarifleri ile çok lezzetli yemekler hazırladılar. Hem sağlıklarını korudular hem de damak tatlarını zenginleştirdiler.

  • Dijital dünyada yüksek güvenlikli alışveriş mağazaları açtık. Böylelikle insanlar bir ege kasabasına gitme mecburiyeti olmadan bu mağazalarımızdan yüksek güvenlikli ve pratik sipariş oluşturma imkanı elde etti.

  • Müşterilerimize %100 memnuniyet garantisi verdik. Kazdağına özgü özel bir lezzet olan Olivkoy soğuk sıkım sızma zeytinyağımız a o kadar çok güveniyoruz ki, gözümüz kapalı müşterilerimize iyi ürün garantisi sağladık. Olmaz ya, diyelim ki müşterimiz beğenmedi ürünümüzü, 14 gün içinde koşulsuz iade hakkı sayesinde ilk defa müşterimiz olacak insanlara Olivkoy farkını ortaya koyduk.

Şimdi gelelim asıl soruya zeytinyağı tüccarlığı mı yoksa marka girişimciliği mi ? Tüccar, edeceği kâra bakar; marka girişimciliği müşteri memnuniyetine. Bir yönü ile birisi kavak ağacına benzer diğeri çınara. Kavak ağacı tez zamanda yaprak açar, büyür ama ömrü kısadır. Çınar ağacı binbir emekle büyür, yavaş yavaş boy atar ancak yüzlerce sene dimdik ayakta durur. İşte markalaşma, tam olarak çınar ağacı gibidir. Zarar da etseniz,kâr da etseniz öncelik ‘müşteri memnuniyetidir’. Müşterinin memnuniyet gerekliliklerini iyi okumak ve çözüm üretmek girişimciliğin ayrı bir boyutudur. Eski dönemlerde insanlar mutlaka bir zeytinyağı dükkanına girip, tadıp öyle alma taraftarıydı. Ancak günümüzde şartlar değişti. Artık sanal dükkanlar öncelikli. Tek tuşla zahmetsiz bir sipariş vermek istiyoruz. Şeffaflık ve görünürlük talep ediyoruz. Olur da memnun kalmaz isek, koşulsuz iade edebilmek istiyoruz. Bu nokta zeytinyağı tüccarlığının değil, günceli iyi okuyan marka girişimciliğinin alanı. Bu noktada Olivkoy zeytinyağı ve Zeytin Bakkal markaları, zeytinyağı tüccarlığının çok ötesinde bir işlevi ortaya koyuyor;

  • Güncel teknoloji imkanlarını birleştirerek müşterilerine daha özel ve güvenilir deneyim yaşatıyor.

  • Enformasyonu daha anlaşılır ve akıcı bir dille müşterilerine aktarıyor.

  • Müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde, önce müşterilerinin duygularına sonra ihtiyaçlarına yönelik yaklaşım sergiliyor. Anşıldığını ve ihtiyacının doğru bir yaklaşımla giderildiğini gören müşterilerin bir süre sonra markanın gönüllü elçiliğini yaptığı, eşine dostuna tavsiye ederek markanın daha büyümesine destek sağladığı görülüyor.

Evet Zeytinyağı girişimi ile tüccarlığın arasında devasa bir fark olduğu kesin. Ve bu dönemde insanlar tüccarı değil, inovatif yaklaşımlarla çözüm üreten markaları tercih ediyor. Olivkoy Zeytinyağının 4 yıl içinde bu kadar büyüyüp gelişmesinde yatan sır; iyi bir zeytinyağı üreticiliğinin yanında güçlü bir marka girişimcliği yatar.36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör