NE SATILIR ?

Dünya üzerinde istisnasız her insan satıcıdır. Dikkatli bakacak olursanız insanların ne sattıklarını daha net görebilirsiniz. Kimi insan bir ürün, kimisi hizmet, bazıları bilgi ve tecrübesini satarken bir takım insanlar da zamanını satar. Mesela okuldaki bir öğretmen bilgi ve tecrübesiyle beraber zamanını satarken, bir galerici otomobil satar. Yani herkesin birbirine bir şeyler satması doğanın bir dengesidir. Ve bu denge insanlığın var olduğu günden beri vardır.


" Dünyanın en eski mesleği kendini satmaktır. Bunu fahişelikle karıştırmak da o kadar eski bir yanılgıdır." der Albert Camus

Bu yönüyle bakıldığında satış mesleğinin, olabilecek en eski meslek olduğunu anlayabiliriz. Bu konuyu iyi bilmeyen insanların çoğu satmak konusunu yadırgar. Hatta bazı apartman ya da köy girişlerinde "satıcılar giremez" ifadesi bile yer alır. Çünkü satmanın çağrıştırdığı bir anlamda yarı yolda bırakmak, vefasızlık anlamlarına gelen "satıcı kişi" kullanımı da vardır toplumumuzda. Bu tarafından bakacak olursak satış kelimesi çirkin anlamlara gelmektedir.


Bu yazıda bütün bu konuları bir kenara bırakıp farklı bir detayı netleştirmek istiyorum. Çoğu insanın, özellikle ekonomik dar boğazdan geçtiği bir dönemde bir şeyler satarak kazanç elde etme isteği. İnternette "ne satılır" diye ufak bir araştırma yaparsanız çok sayıda insanın bu konuda araştırma yaptığını bir çıkış yolu aradığını görmeniz mümkün. Siz de acaba ne satabilirim sorusunu merak ediyorsanız, sizlere bu konuda rehber olması amacıyla bu yazı kaleme alındı.


PEKİ NE SATILIR ?


  • Bir ürün ya da hizmet satışına geçmeden önce :"Yetkinliklerim nelerdir, neler biliyorum, elimde satışa hazır bir ürün ya da hizmet var mı ?" sorularına cevap vermeniz gerekiyor. Bir öğrenci iseniz, bir blog yazısı yazarak freelancer sitelerde (örnek : bionluk.com) satabilirsiniz. Bir öğretmenseniz özel ders vererek kazanç elde edebilirsiniz. Ya da bir memursanız dropshipping konusunu öğrenerek satış yapabilirsiniz.

  • Yabancısı olduğunuz alanda satış yapmayın. Bu zamana kadarki tecrübelerim gösterdi ki, bir işten kazanç sağlamanız için üç şeye mutlaka sahip olmanız gerekiyor. "Bilgi,yatırım gücü ve sabır." Bir öğretmenin zeytinyağı üretimi ve ticareti hakkında bilgisi olmadan bu ürünü satmaya kalkarsa, hüsrana uğrar. Ya da bir ürün satarken elinizde reklam, tasarım, içerik oluşturma, AR-GE için bir bütçe yoksa ürün yada hizmetinizi geliştiremezsiniz. Diğer insanlara duyuramazsınız. Özellikle algoritmaların çağını yaşadığımız bu dönemde internetten bir ürün ya da hizmeti satmak için algoritma devlerine (Google, FB vb) belli reklam bütçeleri ödenmek zorunda. Yoksa doğru kitleye ulaşmak çok zor olur. Bununla beraber reklam ve doğru içerikle ilgili kitlenize ulaşmak için ya bizzat sizin bilginiz olacak ya da bu işi sizin yerinize yapacak kişi ya da kurumlarla çalışmanız gerekecek.

  • Sizin ne sattığınız önemli değildir; insanların neye ihtiyaç duyduğu önemlidir. Mesela bir alet hayal edelim. Hindistan cevizi budama testeresi olsun elimizdeki ürün. Bu ürün ne kadar fonksiyonel, ergonomik ya da ekonomik olursa olsun, siz bu ürünü Kırşehir'in bozkırındaki bir çiftçiye satabilir misiniz ?Elbette hayır. O yüzden birinci öncelik sizin elinizde olan değil, müşterinin ihtiyaç duyduğudur.

  • Koku alma yeteneğinizi geliştirin. İçinde bulunduğumuz korona virüs nedeni ile belli bir bütçesi olan çok sayıda firma maske üretim işine girdi. Bu krizi fırsata çevirme gibi gözükebilir. Ancak 6 ay sonra ya da bir yıl sonra aşı çıktığında maskeye ihtiyaç duyulmayacağını da göz ardı edemeyiz. O yüzden maskenin geçici bir çözüm olduğunun farkında olarak yatırım planlanmalı.

  • Rekabetin yüksek olduğu alanda bir şey satıyorsanız, ürün özelliklerini değil; sizi ayrıştıran özelliklerinizi vurgulayın. "Neden senden alayım" diye soran bir müşterinize somut cevaplar verin. Örneğin google da ya da sosyal medyada ufak bir araştırma yaparsanız zeytinyağı satan çok sayıda kişiye ulaşabilirsiniz. Siz de zeytinyağı satacaksanız burada zeytinyağının özellik ve faydalarından ziyade "sizin zeytinyağınızı ayrıştıran" özellikleri vurgulayın. Mesela Olivkoy Zeytinyağının en önemli özelliği; Dünyada oksijen yoğunluğunun en yüksek ikinci bölgesinde üretiliyor olması. Ve bununla beraber üretim aşamalarının, firma sahibinin şeffaf bir şekilde sosyal medya ve diğer mecralarda görünüyor olması. Çünkü yüzün gözükmesi ve şeffaflık insanların kafasındaki güven noktasında olabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırır. O yüzden siz de, satış yapacağınız alana bakın. Elinizdeki ürün ya da hizmet rekabetin yüksek olduğu bir alanda yer alıyorsa sizi ayrıştıran özellikleri vurgulayın, şayet rekabet düşük ise (mesela yılan zehri satıyorsanız) ürün özelliklerini ön plana çıkartın.

  • Değerinizin farkına varın. Sattığınız ürünün ya da hizmetin size bir maliyeti vardır. Bu maliyeti hesaplayarak kârınızı belirleyin. Satış olsun diye hak ettiğiniz değerin çok altında bir rakama satma yoluna girmeyin. Böyle yaparsanız ya kârınızdan ödün verirsiniz ya da tolore edebilmek için yanlış yollara kayabilirsiniz. Bu da sizin orta ya da uzun vadede kalıcı olarak kaybetmeniz anlamına gelir.

En önemlisine gelince bir şeyler satmadan önce mutlaka eğitim alın. Eğitime verilen para size kat be kat döneceğinizden emin olabilirsiniz. Mümkünse yurt dışını görün. Çünkü zihninizi beslemeniz, ufkunuzu genişletmeniz size üstel bir şekilde kazanım olarak dönecektir. Ve son olarak elinizde 500.000 TL olduğunu var sayalım. Bu para ile ne yapabilirim sorusuna ilk olarak ev alma ya da faize yatırma geliyorsa finansal okur yazarlığınızın zayıf olduğunu bilin. İlk önce size uygun bir eğitim almanız gerektiğinin bilincinde olmanızı dilerim.
44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör