SIKIŞTIRILMIŞ MORBİDİTE NEDİR ?

Çocukların hiç tükenmeyen bir enerjisi vardır. Hoplar,zıplar,yuvarlanır yine de içi içine sığmaz. Bunu izleyen yetişkinler bazen 'izlerken yorulur'. Peki bir yetişkin enerjisinde neden hissetmez ? Neden çocuk gibi hoplamak, zıplamak ağır bir gaile gelir ? Buna çok kaba ve kısa bir cevap vermek gerekirse,metabolizma hızı diyebiliriz. Çabuk yorulan bazı yetişkinlere q enzim takviyesi verildiği de bilinen bir durumdur. Aslında bu yazının konusu başka bir şey. Konumuz insan bedenin yıpranma süreci. Normal şartlar altında kırklı yaşların başı itibari ile sağlık sorunları görülmeye başlar. Şeker, tansiyon vb şikayetler belirmeye başlar. Bununla beraber metabolizma hızı yavaşladığı için kilo vermek iyice zorlaşır. Kas dokusunun azalması,yağlanmanın artması ile farklı hastalıkların belirmesi normaldir. Bu süreci anlatan avarage population eğrisi alttaki gibi olacaktır.


Sağlıklı beslenme ve daha fazla spor ile bu çöküşü ileriki yaşlara taşımak mümkündür. Grafikteki eğriyi analiz ederseniz,bu çöküşü ömrünün son yıllarına uzatma başarısını görebilirsiniz. Zaman zaman bazı haberlere denk geliriz, 80 yaşında ama hala 50 gibi. Dinç ve oldukça sporcu olan kişileri görürüz. Bu insanlar genç görünümünü ve sağlıklı olmalarını düzenli spora borçludur. Spor yapmayan kişilerin daha yaşlı gözükmesi ve hastalıklara yakalanması tesadüf değildir.


Yaşlanmaya bağlı oluşan bu 'morbidite' durumunu ileriki yıllarda, daha kısa bir süreliğine yaşamaya 'sıkıştırılmış morbidite'denmekte. Siz de sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile morbidite sürecini erteleyebilirsiniz. Konu açılmışken Çinli sporcu dede diye bilinen Wang Deshu'dan bahsetmemek olmaz. Seksen yaşını aşmasına rağmen sıkı bir sporcu olan kendisinin hikayesini dinlemek isterseniz alttaki videoyu izleyebilirsiniz.


Sağlıcakla kalın.
8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör