YAZMAYANIN HEDEFİ YOKTUR !

YAZMAYANIN HEDEFİ YOKTUR !


Aklınıza bir fikir gelir, üretmek istersiniz güçlü bir isteğiniz vardır ancak bir süre sonra içinizden bir şey yapmak gelmez, motivasyonunuz düşer. Peki bu sizin iradesiz olduğunuzdan ya da maymun iştahlı olmanızdan mı kaynaklanır ? Gelin bu yazıda bunların detaylarını değerlendirelim.
Beyin el koordinasyonu çok önemlidir. Belirli şartların yazılı olduğu kağıt parçası üstüne imza attığınızda artık o kağıt parçası değil, senettir. Ve altına imza attığınız şartları uygulamak zorunda hissedersiniz. Sizlere şahsi bir tecrübemi aktarmak isterim. Seneler evvel Altınoluk'ta iken rica üzerine Güre'de bulunan bir termal otelin davetine katıldım. Bu davette uzun süreli oda kiralama/satma yapılıyordu. Davet edilen her misafir salona davet edildikten sonra satış yapan kişi masanın diğer tarafında elinde kalem ve bir tomar A4 kağıdı ile oturuyordu. Eğer bu odayı satın alır ya da kiralarsam neler kazanacağımı hem söylüyor hem de benim göreceğim şekilde kağıda yazıyordu. Bu durum bana o an oldukça anlamsız gelse de tesadüfi olmadığının da farkındaydım. Daha sonraları katıldığım eğitimlerde yazmanın iknada çok güçlü bir hareket olduğunu öğrendim. Peki sadece birileri bizi ikna etmeye çalışırken mi bu yöntemi kullanıyor ? Tabii ki hayır. Eğer biz de kendimizi ikna etmek istiyorsak kalem ve kağıdı mutlaka kullanmamız gerekiyor.


İnsan beyni bütünlüğü korumaya programlıdır. Ancak bir boşluk olduğunda sizi harekete geçirmeye başlar. Somut bir örnek vermek gerekirse, işiniz var size yetecek kadar kazanıyorsunuz ve bir sağlık sorununuz da yok diyelim. Böylesi bir durumda kendinize bir hedef koysanız da sürdüremediğinizi görürsünüz. Çünkü beyniniz sizin bütünlüğünüzü koruduğunuzu görür ve harekete geçecek motivasyon kısa sürede kaybolur. E peki nasıl olacak ? Bir boşluk yaratmanız gerekiyor. Mesela ben ayda 10.000 tl kazanıyorum ama yetmiyor, bu kazancımı şu tarih itibari ile aylık 30.000 tl ye çıkarmak istiyorum demelisiniz. Yani mevcut durum, istenen durum ve ne zaman olacağını net biliyor olmanız gerekiyor.

Ben çok kazanmak istiyorum demek hedef değildir. Bir vizyon da değildir, olsa olsa sadece bir temenni olabilir. O yüzden bir ne istediğinizi net konuşmanız gerekir. Yoksa beyniniz temennilerinizi yok sayar.

İkna ustaları insan beyninin nasıl ikna ve motive olduğunu iyi bilir. Siz de bunu bilmelisiniz. Yoksa bir hedef sahibi olmanız ve harekete geçmeniz imkansız hale gelir. Peki isteklerimizi belirgin olarak netleştirdikten sonra neden yazmalıyız ?


Boş bir kağıdın altına imza atıp üstüne belli şartlar yazdığınızda, beynimiz için bu kağıt artık bir senet hükmünü alır ve zoraki hisseder. O yüzden yazmak güçlü bir motivasyon kaynağıdır. El ile beyin arasındaki nöral bağlar sayesinde yazı, insanı hedefine götüren en güçlü araçtır diyebiliriz. Bir nevi insanın kendini bilerek ikna etme yöntemidir hedefleri yazmak. "Ben kilo vermek istiyorum" sözünü söylemeniz ile "Ben iki ay içinde 8 kilo vereceğim." sözünü kağıda yazmanız arasında keskin farklılıklar vardır. Siz nedeninizi beyninize yazarak söylediğinizde o nasıl kısmını kendi bulur.


Planlanmamış bir vizyon illüzyondur.

Plana dökülmemiş her istek bir istek olarak kalmak zorundadır. Kağıda geçmemiş, somut hatları çizilmemiş her girişim isteği bir süre sonra tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır.


Özellikle bir girişim fikriniz varsa ya da kendi hayatınızla ilgili belli alanları iyileştirmek istiyorsanız mutlaka bunları belirgin bir şekilde kağıda dökün.


"1 Şubat 2022 tarihine kadar 5 kilo vereceğim."

"1 Temmuz 2022 tarihine kadar x TL olan kazancımı 3x TL ye çıkaracağım."


Bu şekilde hayatınız farklı alanlarında yazılı hedefler belirleyerek konfor alanınızdan çıkabilirsiniz.


13 görüntüleme0 yorum