GİRİŞİMCİLİK NEDİR ?

KÜMESTEKİ KARTAL YAVRUSUNUN YOLCULUĞU


Bir zamanlar, büyük bir dağın tepesinde bir kartal yuva yapmış. Bir süre sonra kartalın, dört adet yumurtası olmuş. Yumurtalar henüz kuluçka dönemlerindeyken dağda bir deprem olmuş. Kartalın yuvasındaki dört yumurtadan biri, depremin şiddetiyle yuvadan düşüp, dağın tepesinden yuvarlana yuvarlana vadideki bir çiftliğe dek ulaşmış. Bu çiftlik, bir tavuk çiftliğiymiş. Çiftlikteki tavuklar, kendi yumurtalarına pek benzemeyen bu değişik ve biraz da büyük yumurtayı sahiplenmek istemişler. Yaşlı bir tavuk, yumurtayı koruması altına almış ve öteki yumurtalardan çıkacak yavrulardan ayırmaksızın büyütmeye karar vermiş.

Günü dolup, zaman geldiğinde yumurtanın içindeki kartal yavrusu kabuğunu kırmış ve dünyaya gelmiş. Bir tavuk çiftliğinde bulunduğunu ve kendisinin de çevresindeki yüzlerce tavuğun arasında olduğunu görünce, kendini de tavuk sanmış ve çiftlikteki tavuklarla birlikte, oda bir tavuk gibi büyümeye başlamış. Yalnızca o, kendisini tavuk gibi görmekle kalmıyor, çiftlikteki tüm tavuklar da onu bir tavuk olarak görüyorlar ve ona bir tavukmuş gibi davranıyorlarmış. Zaman zaman içinden, “Ben çevremdeki tavuklara benzemiyorum… acaba ben kimim?” diye soruyormuş ama bu kuşkusunu bir türlü dile getiremiyormuş. Ne de olsa o da bir tavukmuş ve tavuk olduğunu da bilmeli, kabul etmeliymiş

Bir gün çiftlikte öteki tavuklarla birlikte oyun oynarken, yukarılardan birkaç kartalın özgürce uçtuklarını görmüş. Kendini tutamamış, yüreğinde bir anda oluşan coşkuyla haykırmış:


- "Aman Allah’ım! Ne kadar güzel uçuyorlar! Ben de onlar gibi uçmak istiyorum…" Tavuklar, onun bu sözlerine hep birlikte gülmüşler.

- "Sen bir tavuksun. Şunu asla aklından çıkarma: Tavuklar, kartallar gibi uçamazlar." Küçük kartal, o günden sonra hemen her gün gökyüzüne bakıyor ve yukarılarda uçan kartal arıyormuş gözleriyle.Bir kartal gördüğünde ise çiftlikteki öteki tavukları unutuyor, gökteki kartal gözden kayboluncaya dek büyük bir hayranlıkla ve özlemle onu izliyormuş. Sonra da tüm hayranlığını ve özlemini, kartal gördüğü her zaman olduğu gibi, hep aynı sözlerle dile getiriyormuş:


- "Ah tanrım; ne olurdu sanki, ben de onlar gibi uçabilsem… ben de onlar gibi özgürce kanat açabilsem göklerde." O böyle konuştukça, bu kez çevresindeki tüm tavuklar da her zaman söyledikleri sözleri bir kez daha yineliyorlarmış:

- "Vazgeç düşlerinden… Sen tavuksun ve hep tavuk olarak kalacaksın." Küçük kartal, çevresindeki tavukların her gün birkaç kez yineledikleri bu sözlerinden öylesine etkilenmiş ki…. sonunda bir kartal gibi göklerde özgürce kanat açmak düşüncesinden vazgeçmiş ve yaşamını bir tavuk gibi sürdürmeyi kabul etmiş; bir tavuk gibi sürdürdüğü yaşamının sonunda bir tavuk gibi ölmüş.

“Eğer yenildiğini sanıyorsan yenilmişsindir. Girişmeye cesaretin yoksa girişemezsin. Başarmak ister ama başaramayacağını sanırsan, hiç şüphen olmasın, başaramazsın. Harpte muhabereleri kazananlar, her zaman daha güçlüler veya daha hızlı koşanlar değildir. Er veya geç, başarmış bir kimse başaracağına inanmış bir insandır.”

Girişimcilik, kişinin sahip olduğu yetenek ve isteklerin farkında olarak yeni bir yola adım atmasıdır. Eğitim sisteminin ve çevrenin dayattığı yoldan çıkarak kendine bir yol oluşturmasıdır. Açtığı yoldan diğer insanlara fayda üreten kişilerin yaptığı işin özetine "girişimcilik" denir.


Zaman dönüştü, devir değişti. Bir nesil öncesinin "aman oğlum oku da devlette bir işe koyul" dönemi artık kapandı. Aykırı düşünenlerin, yeni yol açanların dönemini yaşıyoruz uzun zamandır. Dijital dünyanın sınırları yok ettiği, insanların erken yaşlarda farklı bakış açıları kazanarak hayatını kazandığı bir zaman dilimindeyiz. Girişimciliğin günümüzün en güçlü ve yaygın mesleği olduğu dönemlerdeyiz. Kodlama, organik gıda üretimi, tasarım, içerik üretme, dijital göçebelik meslekleri ile hayatını kazanan insanların sayısı hiç de az değil.


Peki siz bu döneme ne kadar hazırsınız ? Tavuk kümesinde kalıp ölmeye razı bir kartal mısınız yoksa ait olduğunuz kartal yuvasına mı döneceksiniz ? Seçim sizin.
59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör