İNSANIN EN GÜÇLÜ SAVAŞI : BELİRSİZLİK

Büyük şehirlerde insanların yüzünün asık ve gergin bir ruh halinin hakim olmasını sadece trafik yoğunluğuna bağlayabilir miyiz? Yüksek güvenlikli ultra lüks evlerin bile insanı tatmin etmemesi ne ile açıklanabilir ? Peki köyde yaşayan birisinin asgari yaşam şartlarında bile daha çok doyumu yakalamasının nedeni temiz hava mıdır?


İnsanlık tarihi değişiyor ve dönüşüyor. İnsanın evrimsel sürecinde savaşması gereken tehditler belliydi. Yırtıcı bir hayvan saldırısı olur mu açlık tehlikesi yaşar mıyız iken bu tehditler artık boyut değiştirdi. Yırtıcı bir hayvana karşı tedbir almayı bilen insanlar bunu alt etmeyi öğrendi. Açlık ve kıtlık tehlikesine karşı gıda stoklamasını öğrendi.Haliyle bu tehditler onun için korkunç olmaktan çıktı. Toprağı işlemeyi,tohumu yetiştirmeyi öğrenen insanlar beden olarak yorulsa bile ruhen daha doygun bir hayatı yaşamaktaydı. Peki ya şehir hayatındaki insanın mutsuzluğunun nedeni nedir ?


İnsanı korkutan tehlikeler değişti. Yırtıcı hayvan tehlikesinin yerini işsiz kalır mıyım endişesi aldı. Gıda sorunu yerini enflasyon belirsizliğine bıraktı. Teknolojik dönüşümün boyutlarını kavramakta güçlük çeken insanlar bu dönüşüme ayak uyduramayarak geride kalmaya başladı.İnsanlar yırtıcı bir aslandan (savaş ya da kaç) nasıl korunacağını biliyordu. Ancak iki gün sonra işsiz kalır mıyım endişesi ile nasıl baş edeceğini bilmiyor. Bu belirsizlik onu daha deresif ve gergin yapıyor. Köyde yaşamaya adapte olabilmiş insan şehir insanının kaygılarını yaşamıyor. İşsizlik,enflasyon,dijital dönüşüm,sıkışan metropol hayatı köyde yaşayan birisi için büyük bir tehdit unsuru değil. O yüzden şehir insanına göre köyde yaşayan insan daha mutlu bir yaşam sürüyor. Peki süreç tersine işlese yani şehir hayatındaki bir insan köyde yaşamaya başlasa ne olur ? Akşam olunca balkona gelen böceklere, yağmur sonrası dibinde biten solucanlara, aç kalan tilkinin yanıbaşına kadar sokulmasına,elektirklerin sık sık gitmesine,telefonun doğru düzgün çekmemesine adapte olabilirse ne ala. Ancak dışarıdan organik gözüken köy hayatı da şehir insanı için zordur. Lakin belirsizlik tehlikesi kadar yıkıcı değildir.


Bu dönemin en büyük tehdidi belirsizliktir. İnsanın nasıl savaşacağını bilmediği en güçlü düşmanı belirsizlik.
13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör